Hawsův syndrom u koček – přetažení třetích víček přes oko

Třetí víčko, neboli mžurka je chrupavkou zpevněná membrána ve vnitřním koutku oka. Obsahuje slznou žlázu k zvlhčování povrchu oka, k ochraně před cizími tělesy a má imunitní funkci. Člověk na rozdíl od většiny zvířat mžurku nemá. Ptáci a plazi dokážou mžurku ovládat. Ostatní zvířata vč. koček toto neumí.

Většina majitelů ani neví, že jejich kočka má třetí víčka, protože jsou schovaná ve vnitřním koutku oka. Objeví se pouze při mrknutí, ale protože jsou horní a dolní víčka při tom zavřená, není mžurka vidět. Při mrknutí třetí víčko setře rohovku jako stěrač, zvlhčí jí a očistí.

Viditelné přetažení – protruze třetího víčka přes oko signalizuje zdravotní problém. Při postižení jednoho oka se často jedná bolestivý stav spojený s poraněním oka, neurologickým nebo nádorovým procesem.

Oboustranné přetažené třetích víček u koček se označuje jako Haws syndrom. Kočka má zachovalé vidění, i když přetažením mžurek trochu ztížené a v oku nejsou patrné žádné známky zánětu a poranění. Přesná příčina není známá, ale často je spojen s postižením gastrointestinálního traktu. Jedná se hlavně o začervení, žaludeční nevolnost, výrazný vodnatý průjem spojený s dehydratací. Pokud se klinickým vyšetření toto vyloučí, je další příčinou virová infekce torovirem, který se přenáší mezi kočkami, ale jiné obtíže nezpůsobuje. Jeho identifikace se běžně neprovádí.

Léčba. Ve většině příznaků Haws syndrom po 2-3 týdnech sám odezní. Výjimečně může tento stav trvat i déle než 4 týdny. Určitě je vhodné kočku důkladně opakovaně odčervit. U kočky s příznaky postižení zažívacího traktu by měly být provedena další diagnostické a léčebné kroky. Stav se dá krátkodobě zlepšit aplikací fenylefedrinových očních kapek, nebo masti, ale jsou téměř nedostupné.

Skip to content