Calcinosis cutis

U 8 letého Labradora se objevily kožní změny v oblasti kohoutku a zad. Když k nám majitel po asi měsíci přišel, byly kožní změny tvrdé, okolí zánětlivě zarudlé. Cytologické vyšetření bylo neprůkazné. Majitel udával poslední dobou i zvýšené pití a močení. Vzhled kůže odpovídal calcinosis cutis ( ukládání vápníku v kůži). Nejčastější příčinou je hyperadrenokorticismus, čemuž odpovídalo i zvýšené pití. Biopsie a histologie kůže diagnózu potvrdila. Calcinosis cutis se často objevuje jako vedlejší efekt při léčbě kortikoidy, což zde lze vyloučit. Vyloučili jsme i hypervitaminozu D, paraneoplastickou hyperkalcémii. Diagnostické testy na hyperadrenokorticismus (onemocnění nadledvinek) vyšly pozitivně. Po antibioticích a antiseptickém šampónu je kůže zatím klidná a proces se dál nerozšiřuje.
Po 4 měsících:
Pes nyní dostává 4 měsíce léky na potlačení hyperadrenocorticismu (Cushingův syndrom) a vzhled kůže je skoro normální. Samozřejmě nelze při ukládání vápníku do kůže očekávat 100% vyléčení. Upravilo se i zvýšené pití. Majitel, pes, ale i my jsme spokojení.

Nehojící se řezné poranění kůže

Majitelka přišla s dvouletým jezevčíkem s několik dnů špatně se hojící řeznou ránou na zadní pacce. Na jiném pracovišti údajně zvažovali amputaci.
Packu jsme začali nejprve dvakrát denně a po týdnu jednou denně převazovat a ránu ošetřovat mastí s medem a peruánským balzámem. Po 21 dnech je rána téměř kompletně vyhojená.

den 1.

dav

den 12.

dav

den 21.

bty

 
Mukokutánní pyodermie u Pomeriana
1. den
po 2 týdnech
po 4 týdnech
Furunkulóza na hlezenním kloubu
 

dav

po 2 týdnech

hdr

Nekrolytická pyodermie jako projev hepatokutánního syndromu
 
 
 
 
 
 
Skip to content