Obrácené kýchání – Reverse sneezing

Je to stav, kdy pes místo klasického kýchání s násilným vydechování vzduchu nosem, začne rychle a silně vzduch nosem vdechovat. Tento stav je vyvolán křečí hrtanu a měkkého patra. Pes často stojí s nataženým krkem, rychle a nuceně se nadechuje nosem, smrká a vydává hlasité dávivé zvuky. Obrácené kýchání trvá několik sekund až 2 minuty a i když zpočátku vypadá velmi dramaticky, tak psa nijak neohrožuje na životě. Po odeznění „záchvatu“ se pes chová naprosto normálně.  Majitel má často pocit, že psovi uvízla v krku kost, nebo klacek. Často se tento stav objevuje ve spánku, po probuzení, při hře, nebo při jídle.

Příčina zpětného kýchání není přesně známá. Zřejmě dochází k podráždění sliznice nosu, nosních dutin, hrtanu nejrůznějšími alergeny (kouř, prach, pyl, vůně, změna teploty prostředí…). Pes se může tímto i snažit zbavit hlenu v oblasti nosohltanu.

Diagnóza se stanoví na základě typických projevů ideálně podpořených natočeným videem. V prostředí ordinace pes většinou tento stav nepředvede. Základním klinickým vyšetřením se pak vyloučí jiné možné příčiny.

Další stavy, které můžou podobné dýchací problémy vyvolat patří kolaps trachey, přerostlé měkké patro, nosní nádory a polypy, paralýza hrtanu, cizí těleso, psincový kašel, u koček pak kočičí astma.

Obrácené kýchání nevyžaduje žádnou léčbu. V případě záchvatu můžete psa hladit po krku, jemně masírovat hrdlo, krátce zakrýt nosní dírky, lehce fouknout psovi do nosu, případně zkusit rukou v tlamě stlačovat jazyk. Ale toto jen u spolupracujících psů!

Důležité je, aby majitel zůstal klidný a nepodléhal panice.

Skip to content