Často kladené dotazy


Je potřeba se k Vám objednat?

Na běžná vyšetření, očkování, čipování  se objednávejte přes rezervační on-line systém. Při akutních problémech Vašeho zvířete není potřeba se objednávat.
Na složitější diagnostiku, chirurgické zákroky, odstranění zubního kamene a pod. je potřeba se předem telefonicky objednat. Na termínu návštěvy se většinou domluvíme do 2-7 dnů.

Vzhledem k tomu, že zvíře nám neumí říci o svých problémem, měla by osoba přivádějící zvíře na vyšetření nebo kontrolu, být dobře informovaná o jeho aktuálním zdravotním stavu. Odpovědi typu : “nevím, já měl zvíře jen přivést” nám bohužel práci znesnadňují. Rovněž by osoba doprovázející zvíře měla být schopná rozhodnout o dalším postupu v diagnostice, léčbě a v neposlední řadě o finanční stránce. Posílat malé – nezletilé děti není již vůbec vhodné a často musíme další ošetření odložit.

Kolik u Vás stojí ošetření?

Většinu úkonů naleznete v ceníku, který je uvedený zde

Za ošetření u nás můžete platit v hotovosti, nebo platební kartou. Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Cenu za ošetření Vám rádi sdělíme předem. Téměř vždy je cena orientační, ale výsledná cena by měla odpovídat plus minus 10-20% prvotního odhadu.

Neváhejte se na cenu před ošetřením informovat.


Máte víkendové příplatky?

Ano. Je to služba navíc a slouží primárně k ošetřování pacientů s akutními problémy. O víkendech, svátcích, nebo mimo ordinační dobu k ceně za ošetření připočítáváme příplatek 350,-Kč. Pacienti pozvaní na kontrolu mají ošetření bez příplatku.

Mimo ordinační hodiny v naléhavých případech kontaktuje pracoviště s nonstop pohotovostním provozem:

Ivet,  Ke Kamýku 996, 140 00 Praha 4, tel.: 241 714 358
Vetcentrum Duchek, K Hájům 2671, 155 00 Praha 13-Stodůlky, tel.: 251 511  651
Jaggy Praha,  Reinerova 1712, 163 00 Praha 17-Řepy, tel.: 235 097 540
AA-Vet, Chmelová 3316/6b,  Praha 10 – Zahradní Město, tel: 272 652 611

Kdy je nejvhodnější doba ke kastraci a je potřeba se na zákrok objednat?

Ideální je zvířata kastrovat po dosažení pohlavní dospělosti. Pes (samec i fena) je v závislosti na plemenné příslušnosti pohlavně dospělý kolem sedmého měsíce věku. U fen je vhodné zákrok provést 2-3 měsíce po skončení hárání. Kočky a kocouři se často kastrují již před nástupem pohlavní aktivity (5.-6. měsíc věku), ale hlavně u kocourů je dle našeho názoru vhodné dobu posunout co nejblíže k ukončení tělesného růstu ve 12 měsících věku, i když tento názor je hodně diskutabilní.

Kastrace u samic se provádí hlavně jako prevence nechtěného zabřeznutí, zánětu dělohy (pyometra), falešných březostí, cukrovky a významně se snižuje vznik nádorů mléčné žlázy (při kastraci fen nejpozději před druhým háráním). U kocourů se omezí toulání, rvačky s jinými samci a častá poranění, přenos infekčních a parazitárních onemocnění. (FeLV, FIV, svrab,…). To platí ale i pro kočky. Kočky a kocouři po kastraci  zmenší okruh svých toulek, nevyhledávají kontakt s divokými jedinci, snižuje se riziko autoúrazů. Samci psů jsou pak ovladatelnější, neprojevuje se u nich tolik pohlavně podmíněná dominance a agresivita. U fen nedochází významně  po kastraci k změně chování a temperamentu.

Obezita je asi nejčastější obava majitelů zvířat po kastraci. Pokud jsou psi i kočky vhodně krmeni (light strava) a mají dostatek pohybu, je nárůst jejich hmotnosti zanedbatelný. Někdy se po kastraci psů může objevit močová inkontinence, která se dá ale velmi dobře léčit.

Na kastraci je potřeba se  telefonicky, nebo osobně objednat a dopřát zvířeti minimálně dvanácti hodinovou hladovku. Operace provádíme v pracovní dny mezi 12.-14. hodinou. Pro zvíře si následně můžete přijít 2-4 hodiny po zákroku, kdy je probrané z anestézie. Po zákroku zvíře netrpí bolestmi, protože má aplikovaná analgetika, která se dle potřeby dají podávat následně i doma. Ve většině případů mají zvířata ránu šitou vstřebatelnými stehy a není tudíž nutné je vyndavat. U kocourů se pak kastrační rána nešije vůbec. Pokud si zvíře ránu líže víc než je “zdrávo”, použije se jako ochrana ochranný límec, nebo obleček.

Objednejte se na kastraci včas. U koček ideálně v lednu až v únoru. V průběhu roku již volně žijící mohou být březí a cena za kastraci březí kočky je vyšší. Ve vysokém stupni březosti zákroky neprovádíme.

!!! Hlavně kočky je potřeba aspoň týden před zákrokem odčervit a hlavně zbavit vnějších parazitů – blech, klíšťat, svrabu a ideální je zvíře ošetřit i preventivně. Rádi Vám poradíme s výběrem vhodného přípravku. 

Jaké používáte očkovací schéma a vakcíny?

Používáme vakcíny od společnosti Zoetis. Jedná se o moderní vakcíny Versican pro psy a Versifel pro kočky. Pokud zvíře tuto vakcínu špatně snáší, nebo na vyžádání majitele, můžeme použít i jinou vakcínu (Nobivac, Canigen).

V dnešní době již není potřeba na základě vědeckých studií a díky modernějším a šetrnějším vakcínám očkovat proti všem infekčním nemocem každý rok. Samozřejmě každý veterinář preferuje jiné schéma očkování, je nutno přihlédnout k zdravotnímu stavu, aktuální nákazové situaci v oblasti kde zvíře žije a životním podmínkám každého jedince.

Je zákonná povinnost očkovat psy proti vzteklině na základě registrací jednotlivých vakcín po jednom až třech letech. Při cestování do zahraničí je ale vhodná každoroční revakcinace.

Očkování psů:

  • Štěňata se doporučuje poprvé očkovat kolem 8. týdne života proti psince, parvoviroze a infekční hepatitidě. Řada štěňat je však již poprvé očkována v 6. týdnu. V každém případě je potřeba štěně každých 3 až 5 týdnů opakovaně revakcinovat a poslední dávka by měla být aplikována po 15. týdnu života. Štěně tudíž absolvuje 2 až 4 přeočkování. Po 15. týdnu totiž definitivně vymizí hladina mateřských protilátek, která je schopna předešlé vakcinace neutralizovat (nevytvoří se dostatečně protilátky u štěněte – tzv. imunitní okno). U každého jedince je tento pokles individuální a běžně v praxi se neprovádí měření hladin mateřských protilátek, které by toto imunitní okno spolehlivě odhalilo.
  • Od druhé revakcinace (od 10. či lépe od 12. týdne života) se používá kombinovaná vakcina, která obsahuje kromě psinky, parvovirozy, hepatitidy a parainfluenzy navíc leptospirozu .
  • Mezi 3. až 6. měsícem života se štěně povinně očkuje proti vzteklině.
  • Tzv. booster (posilující) revakcinace se provádí po roce od ukončení základního očkování, nebo v jednom roce věku psa.
  • Další revakcinace se řídí i dle doporučení výrobce vakcín. Na naší klinice používáme vakcíny Veriscan. Tato řada vakcín obsahuje aktuální a vysoce imunogenní kmeny parvovirozy a psinky, čtyři nejrozšířenější séroskupiny leptospir a účinný virus vztekliny. Hlavně leptospiry jsou v této řadě vakcín opakovaně čištěny, aby byly minimalizovány vedlejší postvakcinační reakce. Klinickými testy byla potvrzena a zaregistrována délka imunity po dobu tří let proti psince, parvoviroze, hepatitidě a vzteklině. Každoročně je potřeba však očkovat proti leptospiroze a parainfluenze. Není tudíž nutné každoročně používat polyvalentní vakcíny a zatěžovat organismus psa.
  • U psů využívaných v myslivosti, žijících u vod, nebo v místech s vyšším výskytem hlodavců je vhodná revakcinace proti leptospiroze 2 krát ročně.
  • Doplňková očkování: borelioza (dvě úvodní vakcinace po 3-5 týdnech, pak každoročně, optimálně na konci zimy, nechrání proti napadení klíšťaty!), tetanus (2 úvodní vakcinace po 3-5 týdnech, pak po 2 letech), psincový kašel (aplikace do nosu, nebo injekčně 1-2 krát ročně, vhodné u psů trpících na záněty horních cest dýchacích, u psů často pobývajících ve větší koncentraci psů), herpesviroza psů ( vakcinace březích fen jako prevence herpesvirozy novorozených štěňat). S doplňkovou vakcinací je u štěňat vhodné začít až po ukončení základního očkování ve stáří 4-5 měsíců.

Nejpoužívanější očkovací schéma při použití vakcín řady Versican :

věk/infekce parvoviroza

P

psinka

D

hepatitida

H

leptospiroza

L

parainfluenza

Pi

vzteklina

R

7.-9.týden x x x x
10.-12.týden x x x x x
14.-16.týden x x x x x x
po 1. roce x x x x x x
po 2 letech *
x x
po 3 letech * x x
po 4 letech * x x x x x x

Toto revakcinační schéma se opakuje každé tři roky života psa (označeno *).

V chovech s velkým počtem fen a štěňat, při špatné nákazové situaci, nebo špatném zdravotním stavu štěňat se může začít se základní vakcinací již v 6. týdnu života.

Při cestování štěňat do zahraničí, kde je povinnost před vstupem doložit dostatečnou hladinu protilátek proti vzteklině se doporučuje dvojí očkování proti vzteklině v rozmezí tří týdnů..

Očkování koček:

U kočky vždy záleží na stylu života. Kočky, které žijí převážně venku jsou často v kontaktu s jinými kočkami a riziko infekcí je u nic vysoké je vhodné očkovat pravidelně.Kočky, které jsou chované jen v bytě a kontakt s „neznámou“kočkou je téměř vyloučený mají naopak riziko infekce velmi malé až nulové. U nich je očkování tudíž vždy diskutabilní.Výrobci sice zatím nedeklarují prodlouženou imunitu jako u psích vakcín, ale světové organizace doporučují delší vakcinační interval minimálně u koček žijících převážně doma. Vždy záleží na domluvě s majitelem.

Koťata se očkují po 8. týdnu věku proti panleukopenii a komplexu kočičí rýmy (calicivirus, herpesvirus). Revakcinace se provádí po 3 až 5 týdnech. Další očkování potom v 12 měsících života,nebo 12 měsíců po primovakcinaci. Další schéma se pak odvíjí od životního stylu kočky. Kočky chované výhradně jen v bytě se doporučuje revakcinovat po 3 letech, kočky pohybující se venku pak raději každoročně. Někdy se přidává ještě očkování proti chlamydioze, ale její použití je hodně diskutabilní. Mezi 3. až 6. měsícem života je vhodné kočku naočkovat proti vzteklině. Další revakcinace proti vzteklině se pak provádí na základě registrace jednotlivých vakcín. Na naší klinice dáváme přednost vakcínám s 3.letým trváním imunity. U koček není ze zákona povinná vakcinace proti vzteklině.

U venkovních koček či chovných koček je pak vhodné očkovat proti viru kočičí leukémie(FeLV). Zde je potřeba před prvním očkováním provést sérologické vyšetření a očkovat jen kočky, které zatím do styku s virem nepřišly. Primovakcinace se provádí dvakrát po 3 až 5 týdnech a pak každoročně do 5 – 8 let věku. Starší kočky jsou proti viru poměrně odolné a navíc je zde vyšší riziko vzniku postinjkečního sarkomu v místě aplikace.

V současné době používáme vakciny Versifel CVR, Nobivac Tricat nebo Purevax RCP.
Je potřeba si uvědomit, že nejde jen o to zvířeti aplikovat injekci, v tomto případě vakcínu, ale hlavně jej každoročně nechat preventivně veterinářem zkontrolovat,vyšetřit, promluvit si o jeho problémech. 1 rok života zvířete se rovná přibližně 5-10 rokům života člověka. Je to poměrně dlouhá doba, během které se může objevit jakýkoli zdravotní problém. Pokud je v rámci preventivního každoročního vyšetření problém včas podchycen, je větší šance na jeho vyřešení. Zanedbané zdravotní obtíže, plně propuknuté onemocnění mají někdy malou šancí na vyléčení.

Finanční náklady vynaložené jednou ročně do preventivního vyšetření spojeného často s vakcinací zdravého zvířete, jsou zanedbatelné v porovnáním s náklady na pozdější diagnostiku a léčbu. Zvířata dokáží plno problému skrývat, nedokáží říct, proč se cítí divně, majitel často problémy přehlíží nebo si jich nemusí všimnout vůbec. A většina lidí také chodí na preventivní prohlídky jednou za 2 až 3 roky, což u psa či kočky odpovídá necelému 1 roku života!

Očkování je pak jakýmsi bonusem, pokud je zvíře zdravé a připravené, aby se jeho imunitní systém s vakcinační látkou bez problémů vypořádal.

Máte další otázky?

Na další otázky Vám rádi odpovíme při návštěvě u nás, emailem, nebo telefonicky.

Skip to content