Blecha – naše zvíře má blechu?
Napadení psa nebo kočky blechami představuje u nás nejčastější ektoparazitózu, majitelé si to však často nepřipouštějí a nevěří, proč by zrovna jejich „miláček“ měl mít blechy a kde by je mohl vzít. Ale až 70% svědivých kožních problémů je při tom zapříčiněno blechami. Největší výskyt je ke konci léta a na podzim. Poslední teplejší zimy jsou na blechy také poměrně bohaté. Ústřední topení a koberce v bytě umožňují napadení blechami po celý rok. Blechy se nevyskytují v suchých oblastech a v horách nad 1500 m n.m.
Blecha je drobný bezkřídlý skákavý hmyz s oploštělým tělem. Dosahuje velikosti 3-4mm. Třetí pár končetin je dobře přizpůsobený ke skákání (až 45cm). Ústní ústrojí je bodavé a savé. Až v 98% se vyskytuje blecha kočičí (Ctenocephalides felis) , která vzácně napadá i člověka. Blecha psí (Ctenocephalides canis) je vzácnější, ale zase častěji přechází na člověka. Dospělá blecha se živí sáním krve, kterou po natrávení řitním otvorem vypouštějí do srsti zvířete, kde zasychá a tvoří bleší trus, tzv. pelety (nápadně připomínají zrnka máku). Dospělá blecha žije výhradně na hostiteli, vývojová stádia pak v prostředí. Samička klade během 24-36 hodin po napití 30-90 vajíček denně. 25% blech se napije během 5 minut a 97% do 1 hodiny na hostiteli. V ideálních podmínkách (teplo 28C, vlhko 80%) se po 4-12 dnech líhnou larvy, které žijí v prostředí a živí se trusem dospělých blech (natrávená krev, pelety) a drobnými organickými nečistotami. Po dvojím svlečení se larva zakuklí. Pokud je na blízku hostitel vyvíjí se z kukly dospělá blecha. Celý vývoj trvá 12 – 140. Kukly můžou přežívat až 6 měsíců bez potravy. Dospělá samička naklade za svůj život až 2000 vajíček. Délka života dospělé blechy je 2-3 měsíce.
Blechy objevené na zvířeti představují asi jen 5% bleší populace v okolí zvířete. 10% tvoří kukly, 35% larvy a 50% vajíčka v prostředí obývané zvířetem!
A jak si pes může přinést blechu domů? Klikněte zde pro videoprezentaci
Projevy zablešení :
U psa se projevy zablešení charakterizované mírným až středním svěděním lokalizují nejčastěji v oblasti beder, na spodní straně břicha, typicky kolem pupku, ve slabinách a na krku. U kočky bývá nejvíce postižen právě krk. U řady jedinců se však nemusí zablešení téměř nijak projevit. V letních měsících se hlavně u psa často objevuje ve spojitosti s blechami pyotraumatická dermatitida (hot spot) – silně svědivý, mokvavý, hnisavý zánět kůže, který má velmi rychlý nástup a průběh. Kočka obvykle reaguje na přítomnost blech méně intenzivně a často se jedná o náhodný nález. Silné zablešení u kočky často signalizuje jiné závažné onemocnění. Blechy přenáší některé bakteriální a parazitární infekce (
Největším problémem je alergie na bleší kousnutí (FAD). Tato přecitlivělost se objevuje poprvé nejčastěji mezi 3. až 7. rokem života a postupně se její příznaky zhoršují. V letních a podzimních měsících toto onemocnění představuje až 70% všech kožních problémů. Zvíře se úporně drbe a vykusuje až 3 týdny i po jednom kousnutí blechy. Na kůži se objevuje kopřivka, pupeny, kůže je vlhká, zarudlá, citlivá na dotek. Po traumatizaci zvířetem se objevují druhotné kožní změny: vypadávání srsti, eroze, strupy, mokvání. Kožní změny u jsou u psa lokalizovány do oblasti beder, kořene ocasu, slabin, zadní plochy stehen, pupeční oblast. Jsou to místa, která jsou pro psa nejsnáze přístupná k traumatizaci. U koček se přecitlivělost projevuje jako tzv. miliární dermatitida, nebo symetrická alopecie (ztráta srsti hlavně v oblasti hřbetu, břicha, stehen), která zůstává dlouho bez povšimnutí. Majitel skoro nikdy nepozoruje na zvířeti blechy a u koček ani projevy svědění a přikládá vše jen nadměrné péči o srst.
Přítomnost blech na zvířeti se dá prokázat jednoduchým testem. Pokud v srsti objevíme černá zrníčka připomínající mák potvrdíme, nebo vyloučíme, že se jedná o bleší trus tím, že je dáme na bílý filtrační papír, nebo ubrousek a kápneme na ně kapku vody. Když se začnou pomalu rozpouštět a okolo nich se bude papír zabarvovat hnědě až rezavě máme 100% jistotu, že se jedná o bleší trus a zvíře je potřeba začít odblešovat. Bohužel u řady zvířat se ani důkladným vyšetřením nepodaří přímo zablešení potvrdit (až u 15% zvířat se nenajde v srsti ani bleší trus) a vždy je lepší zvíře odblešit i preventivně, pokud klinické příznaky odpovídají zablešení nebo FAD.
Léčba a prevence:
Vždy je potřeba odblešit nejenom zvíře samotné, ale hlavně jeho prostředí, které je nekonečným zdrojem nových blech a všechna zvířata se kterými přichází do styku. Místo na spaní buď opakovaně prát, nebo vyměnit za nové, pravidelně vysávat všechna místa v bytě, kde se zvíře pohybuje (koberce, postele, auto, čalounění, parkety…) a následně tato místa ošetřit insekticidním prostředkem, parním čističem. Venkovní kotce čistit horkou vodou. Používat preventivní antiparazitární přípravky s delším účinkem před výstavami, svody, pobyty v hotelích. Při výskytu blech na zvířeti mají minimální význam šampony, protože blecha většinou včas zvíře opustí a navíc nemají žádný reziduální účinek. Jejich použití má význam maximálně v odstranění blešího trusu z povrchu těla.
Vlastní postup odblešení:
Aplikace rychle učinkujícího, adulticidního (zabíjí dospělce) přípravku ve formě spreje nebo „spot-on“ (kapička mezi lopatky) s dlouhodobým účinkem ( minimálně 4 týdny). Optimální je kombinace adulticidního přípravku s regulátorem růstu (přerušuje vývoj blechy v prostředí) a repelentem (permetriny)
V současné době se jak nejefektivnější jeví použití tablet (NexGard, Bravecto, Simparica nebo Comfortis), které mají extrémně rychlý nástup účinku a jsou ideální u zvířat s kožními problémy, nebo kteří plavou či se často musí šamponovat. Jsou navíc velmi účinné i proti klíšťatům a jiným kožním parazitům (demodex, svrab) – toto neplatí u tablet Comfortis. Comfortis má nejrychlejší smrtící účinek na blechy ze všech dostupných přípravků.
- Pro psy : spot-on: Vectra 3D, Stronghold, Duowin, Advantix, Frontline (Effipro, Flevox, Controline,…), Exspot, Advocate, tablety: NexGard, Bravecto, Simparica, Comfortis
- Pro kočky: spot-on: Bravecto (3 měsíce účinek i na klíšťata), Stronghold, Stronghold Plus,Vectra, Broadline, Advantage, Frontline (Effipro, Flevox, Controline), Advocate, tablety : Comfortis
- Obojky Scalibor, Preventic či Foresto mají vynikající repelentní účinek na klíšťata, proti blechám však jen slabý až střední. V současné době nejsou tyto obojky ani proti blechám registrovány.
Pozor ! kočka nesmí dostat přípravky na bázi permetrinu: např.: Exspot, Duowin, Advantix, BioKill, Arpalit Neo…
- Eliminace blech z prostředí se provádí jednak ručním ošetřením (viz výše) a použitím regulátorů růstu, které působí na vajíčka a larvy blech. Kombinované spot-on: Vectra 3D, Frontline Combo, Duowin, Stronghold, Activyl Plus, PracTic, Certifect. Obojky: Arpalit , Belfit, Marty. Sprej: Arpalit Neo.
- Nově je dostupný Frontline petcare vaporizér, který během 4 hodin uvolňování se do prostředí důkladně formou aerosolu „vyčistí“ prostředí.
- Obojky mají spíš preventivní účinek. Některé obojky pro psy však obsahují jak adulticidní složku, tak regulátor růstu (Arpalit Neo, Belfit). Antiparazitární pudry dokážou zlikvidovat pouze živé parazity na kůži zvířete a nemají žádný reziduální efekt. Používání kvasnic, česneku, vitaminu B nemá vůbec žádný protibleší účinek. Rovněž používání „levných“ neověřených přípravků ze supermarketů nepřináší kýžený efekt, navíc můžou tyto přípravky vyvolat další podráždění kůže zvířete.
- Boj s blechami trvá poměrně dlouhou dobou a rozhodně není ukončen aplikací některého z výše uvedených přípravků a trvá několik měsíců, než se podaří blechy z prostředí eliminovat.
- Blecha je častým mezihostitelem tasemnice psí (Dyphilidium caninum) a tudíž je potřeba provést současně odčervení .
- Pravidelné celoroční preventivní ošetřování zvířete zatíží peněženku majitele. mnohonásobně méně, než následné odblešování zvířat a likvidace blech v prostředí.